Украинските операции след изтичането на секретни документи на Пентагона
- Иво Хасекиев
- 18.04.2023 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 4.06.2023 г.
Изграждането на конспиративни теории след теча на класифицирана инфрмация на Пентагона изглежда подвеждащо лесно на фона на очакваната пролетна офанзива на УВС. Нерегламентираното огласяване на слайдове с разузнавателни оценки в геймърски чат-рум от 21-годишен военнослужещ от ВВС на Националната гвардия наистина буди въпроси от гледна точка на достъпа му до информация, необходимостта му да я знае, както и мерките за документална сигурност в САЩ, за която не можем да допуснем, че е с толкова ниски нива на защита. Също така, от експертна гледна точка изнесените материали изглеждат достоверни и без следи от умишлена подмяна на съдържание. Вписват се напълно както в класическото оформление на подобни документи, така и в нормата за аналитично обединяване на разузнавателна информация (в разрез с утвърдените практики за фрагментиране на съдържанието в други разузнавателни служби), без да разкриват някакви актуални стратегически тайни. Съществен в случая е политическият контекст при разпространението на секретните сведения и възможните ефекти, които те биха могли да имат върху войната в Украйна, ако абстрахираме и отрежем нерелевантните признаци за дезинформационна намеса. Нерелевантни, защото очевидно не постигат нищо значимо по отношение на руските действия, но целенасочено или не - предполагат ревизиране на украинските оперативни планове.
За предстоящата контраофанзива се коментира по-активно през последните няколко месеца. Украинската страна беше емоционална в медийните послания и експонира активно бъдещите операции срещу руските войски. Успоредно с това, още с решенията от януари на групата „Рамщайн“ се видя, че темпът на предоставяне на тежка бойна техника и муниции не удовлетворява изискванията за провеждане на широкомащабни офанзивни действия срещу оборудваната руска отбрана. Рисковете от компрометиране на политическите усилия в случай на военна загуба нарастваха и някои коментатори започнаха да подготвят настроенията за отлагане на пролетната кампания за летния период. Освен това евентуален провал може да има и непредвидими ефекти за международната подкрепа, които да увеличат натиска върху Киев за постигане на неприемливи компромиси (вероятно най-желаният вариант за проруските политически актьори). В този контекст са и изтеклите оценки от началото на февруари, които предупреждават за възникнали проблеми с генерирането на сили и вероятността предстоящата украинска офанзива да постигне само ограничени тактически успехи. Анализ от 23.02 предупреждава, че изтощението на противостоящите сили може да доведе до патова ситуация. Според други разузнавателни сведения, 90% от боекомплекта на украинските наземни комплекси за ПВО със среден и далечен радиус на действие е изчерпан и т.н. Вероятно тази информация щеше да има чувствителен характер, ако беше огласена още през февруари. Трябва да припомним обаче, че по-късно администрацията на президента Байдън одобри нов пакет военна помощ на стойност от 2,6 млрд. долара, включващ ракети за HIMARS и зенитно-ракетните системи „Пейтриът”, радиолокационна техника и др., покривайки критичните дефицити на украински способности.
И преди беше известно, че в процес на формиране са 12 бригади (всяка с численост от 4000-5000 души), от които 9 са получили западно въоръжение и са започнали подготовка за бойни действия. Според изтеклите документи шест бригади са в оперативна готовност, а останалите предстои да достигнат готовност до края на този месец. Ако това е вярно, може да предположим, че началото на украинската офанзива предстои в непосредствено бъдеще. Може би най-важният елемент на разкритите разузнавателни оценки на Пентагона обаче е индикацията, че Киев едва ли ще получи втори шанс, за да реализира стратегическите цели на кампанията. Политическите условия за поддържане на продължителен конфликт в сърцето на Европа на този етап могат да бъдат оценени като виртуални, каквито и експертни мнения за „продължаваща десетилетия“ война да се лансират в публичното пространство.
Разсъжденията дотук позволяват да се прогнозира, че моделът на сухопътната операция на УВС ще бъде различен от демонстрирания от руснаците конвенционален подход. Вероятно ще се разчита на тактиката на пробива от маневрени и високобоеспособни механизирани формирования в местата, където руската отбрана няма достатъчна плътност. Темпото ще има изключително значение, предвид необходимостта отбраната да бъде разбита от бързи пробиви, като се предотврати създаване на нови отбранителни линии в дълбочина. Това елиминира вероятността да бъдат атакувани силно укрепени позиции и населени места, които изискват предварителна артилерийска подготовка. Още повече, че действията при Бахмут показаха, че градските райони успешно могат да бъдат удържани срещу многократно превъзхождащ противник и със запазване на боеспособността дори при недостатъчна логистична поддръжка. Затова почти сигурно е, че ще се разчита на бързи удари в дълбочина с излизане по фланговете и тила на противника, които да създадат условия за обкръжение. Мащабни операции едва ли ще бъдат провеждани, най-вече заради опасността еветуални неуспехи да се ескплоатират от руската пропаганда. Затова началото на украинските операции ще остане неразпознаваемо за медиите.
Напоследък, особено от руски източници се налага становището, че изборът на главния удар ще бъде в полза на Крим, на изток от р. Днепър в Запорожка област, в Донбас и др., но анализите в това отношение са почти невъзможни, а и безсмислени. По-категорично е несъгласието ми с хипотезата, че в случай на поредна значителна загуба в окупираните територии и този път властовият комфорт в Кремъл ще се запази.

Comments