top of page

В съзвучие с Китай

Актуализирано: 23.03.2023 г.

Повод за тази статия послужиха няколко въпроса и подканяния да изразя мнение за развитието на обстановката в Бахмут и за резултатите от посещението на председателя Си в Русия във връзка с по-рано дадените оценки на китайската позиция по отношение на войната в Украйна. Правя го съвсем накратко, въпреки че проблемите имат много и различни аспекти и заслужават да бъдат разгледани по-задълбочено.


Като споменах в последния коментар, че зад призива на Пекин за подновяване на диалога и постигане на всеобхватно прекратяване на огъня има нещо повече от намерение за дипломатическа интервенция, имах предвид последователната китайска позиция срещу използване на ядрено оръжие и нарушенията от руска страна на международното хуманитарно право.

Дипломацията за мир (провеждане на мирна конференция) в сегашния момент като алтернатива на политиката за овладяване на военната инициатива е безперспективна не само вследствие на противоположните руски и украински позиции, но и поради практически неизпълнимите решения за понасяне на международноправната отговорност за войната във всичките нейни видове – политическа (бъдещето на санкциите), материална (изплащане на репарации) и морална отговорност.

Именно заради отсъствието на обективни предпоставки за мирни преговори (а не защото са в разрез със сегашната американската линия), подобни политически призиви в НАТО ще бъдат посрещани с неодобрение и носят риск от политическо остракиране като близки до руските цели. Затова и китайският демарш имаше повече репутационни (отколкото реални) ползи за Пекин и послужи за обмен на статусно влияние (доколкото това може да се съотнесе към руската страна) и сдържане на Кремъл от по-нататъшна ескалация.

В подкрепа на това може да се посочат оценките на американския ISW за резултатите от посещението на председателя Си, което за пореден път потвърждава извода, че съдържанието на отношенията между Китай и Русия се моделира от Пекин и то не отговаря на Кремълските очаквания. Както обикновено, китайският държавен глава заяви готовността си да поддържа Русия в ООН в интерес на политическото урегулиране на ситуацията в Украйна, но езикът в подписаното съвместно заявление за задълбочаване на двустранното партньорство не навежда на мисъл за постигнати съществени договорености, най-малко за оказване на военна подкрепа. Нещо повече – декларира, че „в ядрената война не може да има победители и тя никога не трябва да бъде започвана“.


По отношение на обстановката в Донбас.

Дали овладяването на Донецка и Луганска области до административните им граници е стратегическа цел на Путин, е излишно да аргументирам, особено в контекста след изтеглянето на руските войски от десния бряг на р. Днепър. „Освобождаването“ на Донбас беше нееднократно декларирана цел на т.нар. военна операция, включително на Каспийския форум в Ашхабад м.г. Това е и причината украинското командване да води тежките боеве за Бахмут, тъй като негово овладяване от руснаците и последваща загуба на Часов Яр (западно от Бахмут) ще застрашат стратегическата линия Краматорск-Словянск. Такъв вариант, както вече писах, едва ли ще изведе руските войски до крайния успех в Донбас (предвид предварително подготвената отбрана в Краматорск и Словянск), но би поставило под въпрос украинските намерения за провеждане на мащабна настъпателна операция.

Едва ли за някого е тайна, че отбраната на Бахмут изисква постоянно изпращане на свежи усиления, което отнема съществен ресурс за подготовката на новите украински формирования за пролетната офанзива. А дали рисковете от това решение ще се оправдаят или не, зависи и от адекватността на руското командване през следващите месеци. Ситуацията в голяма степен е идентична с тази през лятото на миналата година, когато съсредоточаването на руските усилия в Донбас създаде условия за успешните украински операции по-късно през есента на други направления. Мога само да повторя, че предимството към момента е на украинска страна и е почти сигурно, че въпреки високите рискове, то ще бъде експлоатирано.

Fortuna Favet Fortibus

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page